Masz pytania lub chcesz złożyć zamówienie? Kliknij przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie.

Nasz konsultant jest gotów odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące produktów, które Cię interesują. Proszę kliknąć na przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie.

Usługa ta jest całkowicie bezpłatna!

 Zadzwońcie!
x
KosmodiskKliknij, ODDZWONIMY za darmo!

Zadzwoń do nas22 512 53 14
kosmodisk

Zadzwoń do nas

22 512 53 14

X

Kosmodisk
e-Newsletter

Chcę otrzymywać

e-Newsletter na moją skrzynkę e-mail bezpłatnie.

Wyślij

telezakupy


materace


Czy stres powoduje bóle pleców?
Czy stres powoduje bóle pleców?

Żyjący w stresie dwudziestokilkulatkowie są bardziej narażeni na rozwój dolegliwości bólowych kręgosłupa po trzydziestym roku życia – wynika z badań londyńskiego University College. W przeprowadzonych badaniach brało udział ponad 5.700 osób obojga płci, w wieku 33 lat.

Wywiady dotyczyły różnorodnych objawów fizycznych i psychicznych, a wszyscy uczestnicy badań byli już ankietowani dziesięć lat wcześniej – w wieku 23 lat. Uczestnicy badań, którzy jako 23-latkowie informowali o towarzyszącym im uczuciu psychicznego cierpienia, byli ponad dwa razy bardziej narażeni na wystąpienie bólu lędźwiowo-krzyżowego w wieku lat 32-33.

Negatywne skutki stresu w młodości

Uczestnicy badań to grupa rówieśników - osób urodzonych w 1958 roku, badanych przez lata pod kątem dolegliwości bólowych kręgosłupa. Około 10% respondentów (571 osób) poinformowało, że już po trzydziestym roku życia zaczęło odczuwać ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.

To interesujące wnioski, ponieważ pokazują, że stres może mieć negatywne skutki już u osób młodych. Jest wiele znanych przypadków pogorszenia się stanu zdrowia w wyniku stresu, na przykład powstanie chorób serca i krążenia - zwykle jednak dotyczy to osób w wieku średnim i starszych.

Czy palenie wpływa na stan kręgosłupa?

Stres był najwyraźniejszym zwiastunem wystąpienia bólu lędźwiowo-krzyżowego, jednak znaleziono także związek między bólem kręgosłupa a umiarkowanym bądź intensywnym paleniem papierosów. Palacze byli 1,6 razy bardziej narażeni na wystąpienie bólu pleców niż niepalący. Inne czynniki takie jak: poziom satysfakcji z pracy, klasa społeczna, wskaźnik BMI (body mass index czyli stosunek masy ciała do wzrostu) czy też stan emocjonalny w okresie dzieciństwa - nie wykazywały związków z występowaniem bólu lędźwiowo-krzyżowego.

Badania nie wskazały konkretnych rodzajów stresu najbardziej związanych z bólem kręgosłupa, zwrócono uwagę, że do stresu we wczesnym okresie dorosłości może prowadzić wiele uwarunkowań takich jak: zła sytuacja społeczno-ekonomiczna, samotne rodzicielstwo czy problemy z nauką.

Unikaj nadmiernego stresu

Podsumowując, te osoby, które dośwadczyły w życiu różnych nieprzyjemnych zdarzeń lub wiodły ogólnie stresujący tryb życia (w ciągłym napięciu), są dwukrotnie bardziej narażone na wystąpienie bólu lędźwiowo-krzyżowego po trzydziestym roku życia, niż ich bardziej beztroscy rówieśnicy. Trudna sytuacja rodzinna, brak wystarczającej ilości środków materialnych lub problemy w szkole mogą doprowadzić do nadmiernego stresu już we wczesnych okresach życia, a to skutkuje pojawieniem sie niewiele czasu później problemów z kręgosłupem.

Stres i relaks

Relaks - odpoczynek dla ciała i umysłu


Relaks – łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale zawsze warto się nauczyć technik relaksacyjnych.

Więcej

Refleksologia


Refleksologia to terapia uzupełniająca, która poprzez uciskanie odpowiednich miejsc na dłoniach i stopach pomaga leczyć całe ciało a nie tylko widoczne objawy choroby.

Więcej
Polecamy!
Wielofunkcyjna Poduszka Masująca
Cena dla Ciebie:  89,90 zł

Zamów!

© Studio Moderna Polska Sp. z o.o. | Kontakt | | KOSMODISK International

Wyprodukowano w Słowenii, Unia Europejska, przez Studio Moderna d.o.o. Podvine 36, 1410 Zagorje ob Savi, Słowenia.

Wyłączny dystrybutor: Studio Moderna Polska Sp. z o.o., 02-677 Warszawa, ul. Cybernetyki 9; NIP: 782-22-83-192; REGON: 634-53-00-46; Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000181026 przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XII Wydział Gospodarczy; Kapitał zakładowy 100 000 zł.
Kosmodisk posiada bardzo dobre opinie wśród użytkowników, potwierdzają to również badania kliniczne.